Dieta grejpfrutowa

Dieta grejprfutowa w uzdrowisku Truskawiec

Dieta grejpfrutowa połączona jest z dietą Mayo, a także dietą burakową i leczeniem rumiankiem.
Przykładowo przy tygodniowym pobycie (8 dni), stosujemy pierwszy i ostatni dzień grejpfrutowy, drugi dzień burakowy, 5 dni diety Maya i ostatni dzień rumiankowy.

Przykładowy 5 dniowy jadłospis diety Mayo
Dzień 1
Śniadanie: 2 jaja na twardo, grejpfrut;
Obiad: 2 jaja na twardo, 200 gram gotowanych warzyw;
Kolacja: 2 jaja na twardo, 3 liście sałaty z odrobiną oliwy z oliwek;

Dzień 2
Śniadanie: 2 jaja na twardo, pomarańcza;
Obiad: 2 jaja na twardo, sałatka warzywna (dowolna ilość);
Kolacja: 2 jaja na twardo, szpinak lub brokuły gotowane;

Dzień 3
Śniadanie: 2 jaja na twardo, grejpfrut;
Obiad: 2 jaja na twardo, 200 gram gotowanych warzyw;
Kolacja: 2 jaja na twardo, surówka z warzyw;

Dzień 4
Śniadanie: 2 jaja na twardo, pomarańcza;
Obiad: 2 jaja na twardo, sałatka warzywna (dowolna ilość);
Kolacja: 2 jaja na twardo, gotowany szpinak lub brokuły;

Dzień 5
Śniadanie: 2 jaja na twardo, pomarańcza;
Obiad: mięso-ryba z grilla lub gotowana, surówka z warzyw;
Kolacja: 2 jaja na twardo, grejpfrut;Soki wspomgające dietę grejpfrutową

Sok z pokrzyw
Od pewnego czasu pokrzywa staje się modnym składnikiem zdrowej diety. I słusznie, bo jak potwierdzają liczne badania, każda część pokrzywy, także parzące igiełki, zawiera cenne substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym (rodzaj naturalnego antybiotyku) i prozdrowotnym. Roślina ta dostarcza witamin, m.in. A, B2, C i K, oraz składników mineralnych, takich jak magnez, siarka, potas, jod i krzem, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponadto jest źródłem garbników, olejków eterycznych, chlorofilu, fitosteroli i flawonoidów – działających przeciwzapalnie i odmładzająco. Te lecznicze właściwości pokrzywy były wykorzystywane od czasów antycznej Grecji. Większość leczniczych wyciągów z tej rośliny robi się na bazie jej kwiatów, łodyg i liści, ale też z korzeni. Preparaty te mają zastosowanie w farmakologii jako leki moczopędne, środki na bóle mięśni i stawów, egzemę, anemię i artretyzm (dna moczanowa).

Pięć powodów, dla których warto pić sok z pokrzywy
Oczyszczanie. Ziele pokrzywy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w kuracji naturalnego detoksu. Działa moczopędnie, pobudzając nerki do pracy. Ma moc oczyszczania organizmu z toksyn, m.in. ze złogów układu moczowego i produktów ubocznych przemiany materii. Z tego powodu jest też skutecznym wsparciem leczenia kamicy nerkowej. Detoks pokrzywowy zrobimy, pijąc szklaneczkę soku z pokrzywy przez około 3 tygodnie. Jeśli do tego dołączymy lekką, najlepiej bezmięsną dietę i odpowiednie nawadnianie – ok. 2 l wody dziennie, możemy spodziewać się efektów. Uwaga, początkowo mogą się pojawić wypryski na skórze, co jest naturalną reakcją oczyszczania organizmu.
Upiększanie. Pokrzywa jest cennym źródłem witamin i minerałów, m.in. krzemu, magnezu, żelaza oraz wapnia, które sprzyjają urodzie. Wspomagają one porost włosów i paznokci (pokrzywa regularnie stosowana hamuje wypadanie włosów), uszczelniają też naczynia krwionośne – co jest ważne przy cerze naczynkowej. Herbatę z pokrzywy zaleca się z kolei na problemy skórne, takie jak trądzik, który ma podłoże bakteryjne, ze względu na antybakteryjne i przeciwzapalne działanie.
Trawienie. Pokrzywa należy do ziół ułatwiających przemianę materii, a to sprawia, że wpływa dobroczynnie na sprawne działanie procesów trawiennych. Poza tym naturalne związki zawarte w tej roślinie oczyszczają układ trawienny i wpływają pozytywnie na pracę żołądka, trzustki i wątroby. Pokrzywa ma także działanie kojąco-tonizujące, dlatego bywa pomocna w leczeniu biegunki oraz nieżytu jelit.
Wzmacnianie. Ziele pokrzywy jest również dobrym źródłem żelaza, co czyni ją środkiem sprzyjającym leczeniu anemii – stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Krótko mówiąc, działa krwiotwórczo. Jest także bogatym źródłem cennego chlorofilu (barwnik roślinny o właściwościach antyoksydacyjnych). Nic dziwnego, że kurację z soku pokrzywowego dawni medycy (ale i współcześni zielarze) zalecali osobom osłabionym oraz rekonwalescentom.
Przeciwbólowa moc. Powszechny problem bólu stawów może wynikać z odkładania się w tkankach okołostawowych złogów kwasu moczowego w formie kryształków. To powoduje dokuczliwy ból i jest przyczyną stanu zapalnego. Tymczasem pokrzywa mająca działanie moczopędne ogranicza ten proces, pozwalając wydalić z organizmu złogi. W medycynie ludowej pokrzywą leczono także ból zębów, a sproszkowaną dawano do picia kobietom ciężarnym, by zmniejszyć trudy porodu.Sok z noni

Noni to inaczej morwa indyjska, której krajem pochodzenia jest Polinezja. Poza tym roślina ta występuje m.in. w krajach Azji, w Australii, na Madagaskarze, Zanzibarze, Thaiti, w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Kwitnie i owocuje cały rok, w dodatku nie jest wymagająca jeśli chodzi o glebę, na której rośnie. Może zakwitnąć zarówno w poszyciu leśnym, jak i na terenie skalistym, czy powulkanicznym. Z wyciągu tej rośliny pozyskuje się np. olej, lecz najbardziej znany jest sok. Noni stanowi podstawowy składnik preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i wzmacniających odporność, znanych medycynie ludowej krajów azjatyckich. Sok z noni w Polinezji uważa się za „lek” będący remedium na: problemy jelitowe, zapalenie stawów, wrzody,  cukrzycę, nowotwory, dolegliwości sercowe.