Leczenie porażenia nerwu strzałkowego

Porażenie nerwu strzałkowego leczenie w uzdrowisku Truskawiec

Wyróżnić można dwa typy uszkodzenia nerwu strzałkowego, tj. europraksję, czyli przejściowe uszkodzenie, które objawia się zaburzeniem czynności nerwu trwającymi do kilku dni, w tym przypadku nie dochodzi do zmian strukturalnych. Bardziej niebezpieczna forma to aksonotmeza, która jest efektem długotrwałego ucisku nerwu i może spowodować zmiany we włóknie osiowym.

Kto jest w grupie ryzyka?
W grupie ryzyka są osoby w każdym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Istotnym czynnikiem zewnętrznym, który zwiększa ryzyko porażenia nerwu strzałkowego jest wielogodzinna praca w pozycji klęczącej np. przy zbieraniu owoców nisko nad ziemią (truskawek, borówek, poziomek) lub podczas prac ogrodowych.


Jakie są objawy?
Do jednym z pierwszych objawów uszkodzenia nerwu strzałkowego należy ból łydki i stopy, drętwienie dolnej części kończyny oraz zaburzenia czucia w miejscu przebiegu nerwu. Przy poważniejszym urazie nerwu dochodzi do braku możliwości zginania grzbietowego i odwodzenia stopy, tzw. opadającej stopy.

Powoduje to trudności w chodzeniu, charakterystyczne jest wysokie unoszenie kończyn i nadmierne zginanie stawu kolanowego, które pozwala uniknąć zaczepiania palcami stopy o podłoże oraz brakiem możliwości stawania na pięcie. Jest to tzw. chód ptasi, koguci lub bociani (brodzący).

Powodem porażenia są zwykle przewlekłe neuropatie, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych. Mogą one być efektem zmian zwyrodnieniowych w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, chorób metabolicznych (np. cukrzycy) czy zalegania złogów miażdżycowych upośledzających prawidłowe krążenie. Nierzadkim problemem jest opadająca stopa po udarze.
Należy pamiętać, że opadanie stopy może wskazywać na znacznie poważniejsze problemy zdrowotne, np. guzy nowotworowe, stwardnienie rozsiane czy dystrofię mięśniową, dlatego objawu nigdy nie należy ignorować.Jak zapobiec i leczyć?
Aby uniknąć porażenia nerwu strzałkowego podczas prac sezonowych przy zbieraniu owoców warto zadbać o profilaktykę. Należy możliwie często zmieniać pozycję oraz rozciągać nogi. Ważne też, aby nie dopuszczać do drętwienia i/lub bólu stóp. W przypadku uczucia dyskomfortu warto wstać, wyprostować nogi, można pomaszerować chwilę w miejscu i wykonać kilka krążeń stopami. Jeśli to możliwe warto także zapewnić sobie siedzenie z oparciem i zrezygnować całkowicie z pozycji siedzenia w siadzie klęcznym.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, koniecznie zwracaj uwagę na niepokojące objawy. Specjaliści powtarzają, że nie wolno lekceważyć takich zaburzeń jak drętwienie i ból stopy. W razie ich wystąpienia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Skuteczną metodą leczenia w przypadku stwierdzonego porażenia nerwu strzałkowego jest fizjoterapia. Ważne, aby terapia była dostosowana do możliwości pacjenta oraz aby została wprowadzona możliwe szybko. Zwlekanie z wprowadzeniem leczenia może skutkować nieodwracalnymi zmianami.

Opadanie stopy stanowi zwykle objaw porażenia nerwu strzałkowego. Pacjenci zgłaszają często opadanie stopy od kręgosłupa, np. w przebiegu dyskopatii, jednak problem może pojawić się też po urazie. Jak rozpoznać opadającą stopę oraz jak wygląda jej leczenie i rehabilitacja?


Opadająca stopa – przyczyny
Zaburzenie fizjologicznych funkcji stopy negatywnie wpływa na kondycję całego układu kostno-stawowego. Anomalie w obrębie któregokolwiek z elementów budujących stopę, w tym nieprawidłowości w przewodnictwie nerwowym, wywołują dolegliwości bólowe i trudności ze sprawnym poruszaniem się.
Opadanie stopy jest jednym z częściej występujących objawów dotyczących tej części kończyny dolnej. Ustalenie przyczyny niedowładu i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla przywrócenia prawidłowej postawy ciała.
Opadająca stopa podczas chodzenia wymusza tzw. chód bociani (brodzący) – stawiając kroki, chory przenosi ciężar ciała z palców na piętę, czyli odwrotnie niż ma to miejsce u osoby zdrowej. Typowe jest również wysokie unoszenie stopy i nadmierne zginanie stawu kolanowego, co pozwala uniknąć zaczepiania palcami o podłoże. Zgłaszając się do lekarza, pacjenci określają to jako „człapanie nogą”.

Porażenie nerwu strzałkowego a opadanie stopy
Kiedy stopa opada, przyczynę w pierwszej kolejności upatruje się w porażeniu nerwu strzałkowego. Nerw strzałkowy to gałąź nerwu kulszowego, który unerwia mięśnie odpowiedzialne za grzbietowe zginanie stopy.

Opadanie stopy po urazie
Do uszkodzenia nerwu strzałkowego z następczym opadaniem stopy często dochodzi na skutek upadku lub uderzenia w okolicę uda bądź goleni. Ze względu na niezbyt głębokie położenie, nerw ten jest podatny na urazy. O ile w przypadku zaburzeń neurologicznych objaw rozwija się powoli, opadanie stopy po wypadku następuje od razu.

Warto wiedzieć, że struktura nerwu strzałkowego może zostać naruszona również podczas niektórych zabiegów medycznych, np. w obrębie stawu biodrowego i kolanowego.

Jak objawia się stopa opadająca?
W przypadku opadania stopy objawy są dość charakterystyczne. U pacjentów mogą wystąpić:

utrudnione lub niemożliwe zgięcie grzbietowe stopy;
mrowienie, drętwienie, ból stopy;
zaniki mięśniowe i zaniki czucia w miejscu przebiegu nerwu;
opadanie bocznego brzegu stopy;
brak możliwości chodzenia i stania na pięcie;
przykurcze mięśni prowadzące do powstania stopy końsko-szpotawej.

Diagnostyka opadającej stopy – jakie badania wykonać?
Proces rozpoznania opadającej stopy rozpoczyna wywiad z pacjentem i zapoznanie się w historią jego chorób. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, ocenia jakość chodu i zakres zgięcia grzbietowego stóp, sprawdza czucie oraz nasilenie objawów zależnie od przyjętej pozycji ciała.

Zleca też badania obrazowe, takie jak RTG lub USG, które pozwalają ustalić, w którym miejscu doszło do potencjalnego uszkodzenia nerwu. Cennym narzędziem diagnostycznym jest także elektromiografia, sprawdzająca funkcje nerwów i mięśni.

Leczenie opadającej stopy
Leczenie opadania stopy ukierunkowane jest na eliminację podstawowej przyczyny występowania dysfunkcji. Niezwykle ważne jest, by zostało ono rozpoczęte jak najwcześniej – im szybciej zgłosimy specjaliście niepokojące objawy, tym większe mamy szanse na powodzenie podjętej terapii.

Czy da się wyleczyć opadającą stopę?
W większości przypadków opadanie stopy można wyleczyć lub znacznie ograniczyć patologiczny odruch i przywrócić ułożenie kończyny zbliżone do naturalnego. Zdarza się jednak – np. w przypadku przerwania ciągłości nerwu – że nie jest to możliwe.


Ćwiczenia i rehabilitacja opadającej stopy
Rehabilitacja opadającej stopy jest niezbędna na każdym etapie leczenia, niezależnie od stopnia zaawansowania zmian. Ćwiczenia na opadającą stopę mają na celu przywrócenie prawidłowej siły mięśniowej. Fizjoterapia dąży do regeneracji uszkodzonego nerwu, polepszenia sprawności ruchowej, zniwelowania przykurczów, poprawy elastyczności mięśni i stawów. Zastosowanie znajdują zabiegi ciepłolecznicze oraz elektrostymulacja.

To, ile trwa regeneracja nerwu strzałkowego, zależy m.in. od wieku pacjenta. Osoby młodsze mają większe szanse na szybszy powrót do sprawności.

Orteza na opadającą stopę
Ważnym elementem leczenia stopy opadającej jest noszenie odpowiednio dobranej ortezy. Stabilizator na kostkę utrwala prawidłowe ułożenie stopy. Zwiększa bezpieczeństwo poruszania się – wspomaga unoszenie stopy podczas chodu i przeciwdziała zahaczaniu palcami o podłoże, co chroni przed upadkiem.
Łuska na opadającą stopę to rodzaj sztywnej ortezy, która podpiera stopę na całej jej powierzchni. Z kolei orteza dynamiczna jest zaprojektowana w taki sposób, by umożliwić płynne przetaczanie stopy w czasie chodu. Do dyspozycji mamy również unoszące podbicie podciągi.

Opadanie stopy – leczenie operacyjne
Operację opadającej stopy przeprowadza się w stanach wyjątkowych, m.in. kiedy konieczne jest połączenie elementów zerwanego nerwu lub gdy istnieje potrzeba udrożnienia kanału, przez który przechodzi.

Plan fizjoterapii porażenia nerwu strzałkowego w uzdrowisku Truskawiec    

- masaż stopy i łydki z opcją masażu całej nogi do kręgosłupa
- masaż kręgosłupa z uwzględnieniem w szczególności odcinka lędźwiowego
- konsultacja wertebrologa, czy kręgosłup ma wpływ na porażenie nerwu strzałkowego
- usługa kręgarza
- masaż kręgosłupa
- hydromasaż kończyny dolnej
- pełna wanna perełkowa z biszofitem, czyli solą leczniczą
- okłady ozokerytowe na kończynę dolną i odcinek lędźwiowy
- speleoterapia
- solna kuracja stopy z podgrzewaniem
- masażer stóp
- ozonoterapia
- hirudoterapia (pijawki)